24.5 C
Tirana
23 / 06 / 2024

Sekretarja e Brendshme e Britanisë: Shqiptarët po abuzojnë me sistemin e migrimit, pretendojnë se janë…

Sekretarja e Brendshme e Britanisë së Madhe, Suella Braverman është zotuar se do ta bëjë më të vështirë për migrantët që “pretendojnë” se janë viktima të skllavërisë moderne që të vijnë në Mbretërinë e Bashkuar, në një përpjekje të dukshme për të frenuar kalimet e paligjshme të kanaleve.

Ajo ka pohuar se shqiptarët po “abuzojnë” me sistemin dhe “pohojnë” se janë viktima për të arritur në brigjet e Britanisë, raporton “The Mirror”.

Zyrtarët qeveritarë besojnë se rreth 60% e emigrantëve që kalojnë në Kanal çdo ditë tani janë shqiptarë, edhe pse shifrat ndryshojnë vazhdimisht.

Braverman beson se reformimi i Aktit të Skllavërisë Moderne do t’i lejojë zyrtarët të largojnë njerëzit jashtë vendit të cilët kanë “paguar dhjetëra mijëra paund për privilegjin e të qenit një i ashtuquajtur skllav modern”.

“Ajo që po shohim është se shumica e njerëzve që vijnë këtu nga Shqipëria – rreth 80 për qind – e njerëzve që vijnë me varka të vogla, pretendojnë se janë viktima të skllavërisë moderne.

Kjo është pavarësisht nga fakti se ata mund të kenë paguar dhjetëra mijëra paund për privilegjin e të qenit një i ashtuquajtur skllav modern.

Kjo është gjithashtu pavarësisht nga fakti se ata do të kenë kërkuar në mënyrë aktive të vijnë në MB përmes një metode të paligjshme, të paligjshme dhe të rrezikshme. Pra, po abuzohet”, tha Braverman.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x