36.5 C
Tirana
21 / 06 / 2024

Rusia, raketa mbi termocentralin bërthamor të rajonit të Mykolaiv

Pak pas mesnate, ushtria ruse nisi një sulm me raketa në zonën industriale të centralit bërthamor ukrainas të Pivdennoukrainsk, në rajonin jugor të Mykolaiv.

“Shpërthimi i fuqishëm ndodhi vetëm 300 metra larg reaktorëve “.

Kështu thuhet në një deklaratë të kompanisë shtetërore bërthamore ukrainase Energoatom, raportuar nga Espreso TV.

“Vala goditëse dëmtoi ndërtesat e uzinës. Janë shkyçur edhe tre linja të tensionit të lartë”, tha Energoatom.
Bombardimet ruse gjithashtu kane vijuar në rajonin Dnipropetrovsk të Ukrainës lindore: raketat në Nikopol dëmtuan strukturat e ujit, linjat e energjisë elektrike dhe ndërtesat e banimit.

Po ashtu në orët e para të mëngjesit, ushtria ruse lëshoi ​​tetë raketa në Zaporizhzhia, një qytet në juglindje të Ukrainës, ku ndodhet vendi i termocentralit më të madh bërthamor në Evropë.

Kreu i administratës ushtarake rajonale Oleksandr Starukh tha në mediat sociale: “Sipas informacioneve fillestare, një nga raketat goditi qendrën rajonale të Zaporizhzhia pranë lumit Dnipro. Ende nuk ka informacion për viktima apo të plagosur”.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x