19.5 C
Tirana
19 / 05 / 2024

Rama intervistë për mediat austriake: Do na duhen vite për t’u anëtarësuar në BE

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është i shqetësuar për ndikimin rus në rajon, por nga ana tjetër tregon mirëkuptim për kursin antisanksional të Serbisë.

Në një intervistë për median austriake “Die presse”, Rama thotë se Ballkani duhet të mbahet larg kërcënimeve të mundshme.

Ai tha se “lufta në Ukrainë është kërcënim potencial për rajonin tonë. Sepse në pjesë të Ballkanit, Rusia tradicionalisht ka një ndikim të fortë. Kjo vlen veçanërisht për Serbinë, Malin e Zi, Maqedoninë e Veriut dhe Republikën Srpska në Bosnje-Hercegovinë”

“Ne duhet të bëjmë gjithçka që mundemi për të mbajtur kërcënimin e mundshëm jashtë Ballkanit. Prandaj, nuk duhet të ushtrohet më presion ndaj Serbisë për të vendosur sanksione ndaj Rusisë. Sanksione të tilla nuk janë të mundshme, sepse pa Rusinë Serbia nuk mund të mbijetojë. Për më tepër, qeveria dhe presidenti Aleksandar Vuçiç nuk do t’i mbijetonin politikisht sanksioneve kundër Rusisë. Serbia tashmë ka mbajtur qëndrim. Nuk duhet të harrojmë se Beogradi tashmë ka votuar tre herë kundër Rusisë në OKB. Kjo është një surprizë e madhe. Është gjithashtu një shenjë se ka një vullnet të fortë në Beograd për t’u integruar në BE”, u shpreh ndër të tjera Rama.

Po ashtu, kryeministri foli edhe për integrimin në Bashkimin Evropian, për të cilin tha se “Shqipërisë i duhen ende vite për t’u anëtarësuar në BE”.

/javanews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x