25.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Provokimi i rëndë/ Nëndetëset bërthamore ruse lëshojnë raketa pranë kufirit me SHBA

Ministria e Mbrojtjes në Rusi raporton se nëndetëset e saj bërthamore lëshuan disa raketa ‘cruise’ në Arktik, si pjesë e një stërvitje ushtarake që Moska po zhvillon për të treguar gatishmërinë për një konflikt të mundshëm në ujërat e ngrira të veriut.

Stërvitjet ushtarake “Umka 2022” po zhvillohen në detin Chukchi, në lindje të ngushticës së Oqeanit Arktik që ndan Rusinë nga shteti amerikan i Alaskës.

Rusia e sheh territorin e saj të gjerë Arktik si një interes jetik strategjik dhe ka vite që po ndërton kapacitetet e saj ushtarake në rajon, duke vënë në alarm Perëndimin. /javanews

Provokimi i rëndë/ Nëndetëset bërthamore ruse lëshojnë raketa pranë kufirit me SHBA
Provokimi i rëndë/ Nëndetëset bërthamore ruse lëshojnë raketa pranë kufirit me SHBA

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x