25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Ndahet nga jeta piktori Sali Shijaku

Piktori Sali Shijaku është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare

Lajmin e trishtë e ka njoftuar djali i artistit, përmes një postimi në rrjetin social “Facebook”. I lindur në vitin 1933, Shijaku ka qenë ndër piktorët më të rëndësishëm të gjysmës së dytë të shek.XX, i cili edhe pse brenda rregullave të ashpra të Bashkimit Sovjetik, arriti të krijojë vlera artsitike të rralla që ndikuan në modernizimin e pikturës shqiptare gjatë viteve ’65-’80. Ndër vite është vlerësuar dhe nderuar me disa çmime, ndërsa në vitin 1969 mori titullin “Artist i Merituar” dhe më 1979 titullin “Piktor i Popullit”. U nderua me titullin “Nderi i Qarkut të Tiranës” (2004).

Veprat e artistit janë ekspozuar herë pas herë në emisionin “ArtKand” në Top Channel.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x