25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Moti i keq/ Ishulli ‘goditet’ nga uragani i fuqishëm, banorët mbeten në errësirë totale, raportohen viktima

Kuba është plotësisht pa energji pasi uragani Ian goditi skajin perëndimor të ishullit, ka njoftuar qeveria e saj.

Sistemi elektrik po përjeton një kolaps total, thanë zyrtarët, pasi një nga termocentralet kryesore të internetit u godit.

Dy persona u raportuan të vdekur dhe ndërtesat u dëmtuan në mbarë vendin. Uragani i kategorisë së tretë, me shpejtësi të erës deri në 195 km/h (120 mph), tani po godet Floridwn.

Në televizionin shtetëror kuban të martën, kreu i autoritetit të energjisë elektrike njoftoi se një ndërprerje në të gjithë ishullin kishte ndodhur si rezultat i prishjes së sistemit elektrik kombëtar, duke lënë 11 milionë banorë në errësirë.

Një gazetar i një agjencie shtetërore të lajmeve raportoi se 100% e qarqeve elektrike në vend ishin jashtë shërbimit dhe se “centrali termoelektrik Antonio Guiteras nuk mund të sinkronizohej”.

Me qendër në Matanzas, 100 km në lindje të kryeqytetit Havana, Antonio Guiteras është centrali më i rëndësishëm energjetik në Kubë. Mbyllja e tij do të thotë se aktualisht nuk ka prodhim të energjisë elektrike askund në ishull.

Pronari i prodhuesit të famshëm të purove Finca Robaina ka postuar foto në rrjetet sociale nga kërdia e shkaktuar nga uragani në fermat e duhanit.

“Ishte apokaliptike, një fatkeqësi e vërtetë”, ka shkruar Hirochi Robaina. Parashikuesit kishin paralajmëruar se disa rajone të Kubës mund të shihnin deri në 30 cm (12 in) shi nën uraganin Ian.

Mayelin Suarez, një banore e Pinar del Rio, tha të hënën mbrëma, kur stuhia goditi, se ishte “më e errëta e jetës së saj”.

“Ne pothuajse humbëm çatinë e shtëpisë sonë,” i tha ajo Reuters. “Vajza ime, bashkëshorti im dhe unë e lidhëm me litar që të mos fluturonte larg”.

Presidenti kuban Miguel Diaz Canel vizitoi provincën dhe u zotua se do të ndihmonte me përballimin e situatës,” tha presidenca kubane në Twitter.

Një grua 43-vjeçare në provincë u vra pasi u shembën muret e shtëpisë së saj. Një fermer në qytetin San Juan y Martínez u godit nga rryma ndërsa përpiqej të mbyllte një turbinë me erë që përdoret për ujitje, raportoi New York Times.

Uragani ka mbledhur forcë në Gjirin juglindor të Meksikës pasi u largua nga Kuba, thotë Qendra Kombëtare e Uraganeve të SHBA-së (NHC).

Të martën në mbrëmje stuhia po kalonte mbi Florida Keys, një varg ishujsh në skajin jugor të shtetit.

Parashikohet të arrijë në tokë në bregun perëndimor të Floridës vonë të mërkurën.

NHC thotë se Ian mund të jetë një uragan i kategorisë së katërt në kohën kur godet bregun perëndimor të Floridës, me shpejtësi të erës që kalon 130 mph. Rreth 2.5 milionë njerëz në Florida janë nën urdhër evakuimi.

Guvernatori i Floridës Ron DeSantis paralajmëroi në një konferencë shtypi të martën se stuhia është “marrëveshja e vërtetë”.

Ai shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për të gjithë Florida gjatë fundjavës dhe ka aktivizuar 5000 trupa të Gardës Kombëtare.

Zona Tampa mund të marrë goditjen e saj të parë të drejtpërdrejtë nga një uragan që nga viti 1921, thonë zyrtarët.

Meteorologët kanë thënë se përmbytjet e shpejta janë të mundshme në gadishullin e Floridës dhe Florida Keys ndërsa uragani afrohet.

Shteti fqinj i Gjeorgjisë ka shpallur gjithashtu gjendjen e jashtëzakonshme dhe ka vendosur në gatishmëri 500 trupa të Gardës Kombëtare.

Shtëpia e Bardhë ka bërë deklaratën e saj të urgjencës, e cila do të ndihmojë zyrtarët federalë dhe shtetërorë të bashkërendojnë ndihmën ndaj fatkeqësive.

Presidenti Joe Biden, foli me guvernatorin DeSantis të martën në mbrëmje dhe të dy u angazhuan për “koordinim të vazhdueshëm të ngushtë”, tha Shtëpia e Bardhë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x