23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Mbretëresha Margrethe e Danimarkës, ju heq titujt mbretërorë katër nipërve të saj/ Do të jetë diçka ‘e mirë për ta në të ardhmen’

Mbretëresha Margrethe e Danimarkës ka këmbëngulur se heqja e titujve mbretërorë të katër nipërve të saj do të jetë ‘e mirë për ta në të ardhmen’, në paraqitjen e saj të parë që nga vendimi dramatik.

Monarku, 82 vjeç, ka hequr titujt e princit dhe princeshës, si dhe “Shkëlqesia e Tij/Saj” nga Nikolai, 23 vjeç, Felix, 20 vjeç, Henrik, 13 vjeç dhe Athena, 10 vjeç, fëmijët e djalit të saj më të vogël Princ Joachim.

Margrethe, e cila kohët e fundit mori pjesë në funeralin e Mbretëreshës, shpreson se kjo masë do t’i lejojë vëllezërit dhe motrat të ‘formojnë jetën e tyre pa u kufizuar nga konsideratat dhe detyrat e veçanta’ që përfshin një lidhje formale me familjen mbretërore daneze, sipas një deklarate të lëshuar dje nga pallati mbretëror

Duke folur në një event në Muzeun Kombëtar në Kopenhagen mbrëmë, Margrethe tha: “Është një vendim që e kam pasur në mendje për një kohë të gjatë dhe mendoj se do të jetë mirë për ta në të ardhmen e tyre. Kjo është arsyeja.’ – tha Mbretëresha Margrethe

Vëllezërit e motrat, të cilët aktualisht janë nga e shtata deri në të dhjetin në radhën e fronit, do të ruajnë vendet e tyre sipas rendit të pasardhësve. Ata do të njihen si Shkëlqesia e Tij Konte e Monpezatit ose Shkëlqesia e saj Kontesha e Monpezatit nga 1 janari 2023.

Nipërit e djalit të saj të madh, Princit të Kurorës Frederick, i cili është i martuar me princeshën e kurorës Mary, me origjinë australiane, do të ruajnë titujt e tyre.

Nikolai dhe Felix, të cilët janë të dy model në shtëpi të famshme, janë djemtë e Princit Joachim dhe gruas së tij të parë, Alexandra, konteshë e Frederiksborg.

Princi Joachim u martua me gruan e tij të dytë, Princeshën Marie, në vitin 2008, dhe dyshja ndajnë Henrik dhe Athena. Çifti jeton në Paris me fëmijët e tyre më të vegjël.

Vendimi i mbretëreshës Margrethe nuk ndikon te katër fëmijët e princeshës së kurorës Mary dhe princit të kurorës Frederik, i cili është trashëgimtar i fronit.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x