31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

“Mbretëresha” e zhdukur e kriptove, kush është bullgarja më e kërkuar nga FBI, vodhi miliardat dhe nuk u pa më kurrë

Ruja Ignatova e diplomuar në Universitetin e Oksfordit, e lindur në Bullgari dhe është rritur në Gjermani ndoqi një karrierë të suksesshme në financë përpara se të lançonte kriptomonedhën OneCoin në 2014.

Ajo bindi miliona njerëz në mbarë botën të investojnë në OneCoin, duke premtuar se do të eklipsojë llojin e kthimeve të mëdha të parë nga investitorët e hershëm të Bitcoin.

Por në realitet, Ignatova – e njohur për shumë si Dr Ruja – kishte krijuar një mashtrim investimi të maskuar me zgjuarsi, pa rekordin dixhital që qëndron në themel të kriptomonedhave legjitime si Bitcoin.

Ndërsa hetuesit nga Gjermania dhe Shtetet e Bashkuara hetuan Ignatovën në tetor 2017, ajo mori një fluturim me Ryanair herët në mëngjes nga Sofja në Athinë, për mos t’u parë më kurrë.

Vitin e kaluar hetimet janë përpjekur të zbulojnë më shumë rreth asaj që i ka ndodhur dhe nëse ajo është madje gjallë.

Çelësi për këtë ishte përcaktimi se kush ishte rrethi i saj i brendshëm.

Richard Reinhardt, i cili filloi hetimin për OneCoin për Shërbimin e të Ardhurave të Brendshme të SHBA-së së bashku me FBI-në, i tha BBC-së për një personazh kyç që hetuesit nuk e kanë përmendur kurrë më parë publikisht.

CEO i kriptomonedhës false OneCoin, Ruja Ignatova, është gruaja më e kërkuar e FBI-së. Ajo vodhi miliarda, më pas u zhduk. Provat e reja zbulojnë se çfarë mund të ketë ndodhur. Është zhdukur apo është vrarë?

Kërkimi për Dr Ruja Ignatova merr një kthesë të papritur kur shfaqet një histori që pretendon se ajo është vrarë.

Njeriu i cili ka rolin të mbajë Ignatovën të sigurt është Hristoforos Nikos Amanatidis, i njohur zakonisht si Taki.

Në dokumente, policia dyshon se Taki ka përdorur rrjetin financiar të OneCoin për të pastruar të ardhurat e trafikut të drogës.

Në Bullgarinë e tij të lindjes, Taki ka një status pothuajse mitik – një El Chapo ose Pablo Escobar. Ai dyshohet gjerësisht si kreu i një organizate bullgare të krimit të organizuar dhe një kontrabandist droge. Ai dhe bashkëpunëtorët e tij janë hetuar atje për grabitje me armë, kontrabandë droge dhe vrasje, por ai kurrë nuk është ndjekur me sukses për asgjë.

BBC i shkroi qeverisë bullgare për akuzat në lidhje me zyrtarët e korruptuar, pa marrë një përgjigje, Zyra e prokurorit në kryeqytetin Sofje thotë se nuk mbulon krimet dhe personat që ndoshta kanë kryer krime.

Taki tani besohet se jeton në Dubai, ku Ignatova bleu një apartament luksoz dhe ku llogaritë e saj bankare morën dhjetëra miliona dollarë nga mashtrimi i OneCoin.

Ndërsa nuk dihet se si Taki dhe Ignatova u takuan, apo nëse ai ishte i përfshirë me OneCoin që në fillim, burime të shumta thonë se ata kishin një marrëdhënie të ngushtë personale dhe se ai ishte kumbari i vajzës së saj.

Një burim bullgar i afërt me Ignatova i tha BBC-së se ajo mund të ketë paguar Takin deri në 100,000 euro në muaj për mbrojtje.

Duket se ka lidhje të tjera financiare midis zonjës Ignatova dhe Taki.

Dokumentet e Europol-it përmendin një marrëveshje komplekse për të shitur një ngastër toke, në bregun e Detit të Zi të Bullgarisë, që lidh një nga kompanitë e zonjës Ignatova me gruan e Takit.

Dokumentet e policisë sekrete iu kaluan BBC-së nga Frank Schneider, një ish-spiun dhe këshilltar i Ignatovës, e cila është zhdukur që atëherë.

Në vitin 2022, gazetarit investigativ bullgar Dimitar Stojanov dhe kolegëve të tij në gazetën investigative bird.bg iu dorëzua një raport i policisë që ishte gjetur në shtëpinë e një polici të vrarë bullgar.

Në dokument, një informator policie detajon duke dëgjuar kunatin e Takit në gjendje të dehur duke thënë se Ignatova ishte vrarë me urdhër të Takit në fund të vitit 2018 dhe trupi i saj u copëtua dhe u hodh nga një jaht në detin Jon. Stoyanov thotë se kjo llogari është “shumë, shumë e mundshme”.

Autenticiteti i dokumentit të policisë u konfirmua nga zyrtarë bullgarë dhe bashkëpunëtorë të shumtë kriminalë të Takit besojnë se teoria që ai e kishte vrarë atë është e vërtetë, thotë zoti Stojanov.

Arsyeja e bashkëpunëtorëve ishte se e kërkuara zonja Ignatova kishte një detyrim ndaj Takit, i cili dëshironte të eliminonte lidhjet e tij me mashtrimin e OneCoin.

Këta bashkëpunëtorë përfshijnë Krasimir Kamenov, i njohur si Kuro, i kërkuar nga Interpoli me akuza për vrasje.

Stoyanov thotë se Kuro i tha atij se kishte dëgjuar Takin duke diskutuar biznesin e tij kriminal përpara Ignatovës dhe kur Kuro e kishte sfiduar Takin nëse duhej ta bënte këtë, Taki ishte përgjigjur: “Mos u shqetëso, ajo është aq e mirë sa ka vdekur. ”

Kuro kishte pohuar gjithashtu se kishte folur me CIA-n për Takin, duke përfshirë edhe pretendimin se Taki kishte urdhëruar vrasjen e Ignatova. Burime pranë Kuros konfirmuan për BBC se ky takim u zhvillua në fund të vitit 2022.

Në maj 2023, Kuro u vra në shtëpinë e tij në Cape Toën, së bashku me gruan e tij dhe dy të tjerë që punonin për të. Policia e Afrikës së Jugut është ende në kërkim të vrasësve, por ish-zëvendësministri bullgar Hristanov beson se vrasja e Kuros është e lidhur me Takin.

“Disa njerëz duhej të eliminoheshin sepse dinin shumë për Takin. Ishte një lloj ekzekutimi publik që dukej më shumë si një deklaratë. Kujdes me kë merreni”, tha ai.

Që nga publikimi i akuzave për vrasjen e Ignatova, gazetari Dimitar Stoyanov thotë se ai dhe kolegët e tij janë përballur me kërcënime me vdekje, duke e detyruar atë të largohet përkohësisht nga Bullgaria për herë të katërt në karrierën e tij.

Stoyanov nuk pretendon të dijë një motiv për ndonjë vrasje të supozuar, por të dhënat e pasurisë tregojnë, dhe dëshmitarët okularë i kanë thënë atij, se që nga zhdukja e saj, një numër i pronave të saj bullgare tani po përdoren nga njerëz të lidhur me Takin.

Taki nuk është arrestuar kurrë për pretendimet se kishte vrarë Ignatovën. Trupi i saj nuk është gjetur kurrë dhe hetuesit thonë se nuk kanë prova të mjaftueshme për ta ndjekur penalisht.

Por ish-hetuesi i IRS Richard Reinhardt mendon se Ignatova ka të ngjarë të ketë vdekur. Edhe pse ai nuk ka parë asnjë provë që e lidh vdekjen e saj me Takin, ai thotë se përputhet me mënyrën se si funksionojnë kartelet e drogës.

“Nuk ka nder mes hajdutëve… duke e ditur se sa të dhunshëm janë kartelet, nëse Taki mendonte se ajo ishte një kërcënim për të… ai ndoshta do eliminonte”, tha ai.

Në vitin 2022, zonja Ignatova u vendos në listën e dhjetë më të kërkuarve të FBI-së – ku ajo qëndron edhe sot.

Mund të ndodhë që thashethemet për vdekjen e saj janë vetëm një manovër e shkëlqyer për të larguar gjurmët.

Nëse është kështu, me kalimin e viteve, ka të ngjarë të bëhet gjithnjë e më e vështirë për të që të qëndrojë në arrati.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x