24.5 C
Tirana
23 / 06 / 2024

LAJM I FUNDIT/ Jon Fosse, fitues i çmimit Nobel në letërsi

Shkrimtari norvegjez, Jon Fosse fitoi sot çmimin Nobel në Letërsi.

”Fosse e fitoi çmimin për dramat dhe prozën e tij novatore, që u japin zë të pathënave”, njoftoi Akademia Suedeze.

I përshkruar nga kjo akademi “si një nga dramaturgët më të njohur dhe më të interpretuar të kohës sonë, ai është gjithashtu i vlerësuar për prozën e tij”.

I lindur në vitin 1959, ai ka një stil shumë të reduktuar që është njohur si minimalizmi Fosse”, tha akademia.

”Shkrimi i tij ekspozon humbjen e orientimit të njeriut”, tha akademia.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x