23.5 C
Tirana
13 / 07 / 2024

Kush e fiton Euro 2024? Gjiganti i basteve bën parashikimin dhe na ul me “këmbë në tokë”… Ja ku e rendit Shqipërinë

Teksa Kampionati Europian po afron, ethet po shtohen te kombëtaret që kanë arritur të sigurojnë një vend për në Gjermani, po ashtu edhe për miliona tifozë.

Sakaq, kompania gjigante e basteve në SHBA, BetMGM, ka publikuar parashikimin e saj duke renditur Anglinë si më favoriten.

Parashikimi megjithatë, nuk favorizon Shqipërinë, që e rendit të parafundit, vetëm mbi Gjeorgjinë, vend i cili kualifikohet për herë të parë ne Kampionatin Europian.

Pavarësisht se nuk ka fituar kurrë një kampionat evropian, Anglia konsiderohet favoritja për kompeticionin e këtij viti, pasi ajo përmban një mori lojtarësh yje në skuadër, duke përfshirë të preferuarin e Topit të Artë, Jude Bellingham, sezoni i jashtëzakonshëm i të cilit me Real Madrid e ka pozicionuar atë për të konkurruar për çmimin individual më prestigjioz të sportit.

Franca është favoritja e dytë, duke kërkuar titullin e saj të parë evropian në 24 vjet, pasi ka arritur vetëm një herë në gjysmëfinale që nga ai trofe. Gjermania është favoritja e tretë që luan në tokën vendase, pasi ka zhgënjyer në turnetë e fundit të Kupës së Botës dhe ka arritur në gjysmëfinale vetëm dy herë që nga titulli i tyre më i fundit në 1996.

Kampionia në fuqi e Italisë, e cila ka pasur ulje-ngritjet e saj gjatë dekadës së fundit, është favoriti i gjashtë falë betejave të tyre në kualifikimet e Euros dhe të Kupës së Botës në vitet e fundit.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x