31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Kreu i grupit famëkeq Wagner urdhër rekrutëve rusë: Nëse tentoni të largoheni, do ekzekutoheni. Do ju çojmë të luftoni, por mos bëni seks me vendasit

Kreu i një grupi famëkeq mercenar pro-Kremlinit u ka thënë të burgosurve në një burg rus se ata do të lirohen nëse i mbijetojnë një turneu gjashtëmujor të detyrës në Ukrainë, por do të ekzekutohen nëse përpiqen të dezertojnë.

Oferta iu bë të dënuarve në një kamp burgu në Rusinë qendrore nga Yevgeny Prigozhin, një manjat i pasur që drejton kontraktorin ushtarak privat Wagner Group. Luftëtarët e grupit janë akuzuar për krime lufte në Ukrainë dhe Siri.

Prigozhin tha se luftëtarëve të Wagner u ndalohej të pinin ose përdornin drogë ndërsa ishin në front. Ai tha gjithashtu se atyre u ndalohej “të kishin kontakte seksuale me gratë lokale, florën, faunën, burrat, apo me këdo e çfarëdo qoftë”.
“Askush nuk po tërhiqet. Askush nuk tërhiqet. Askush nuk po kapet rob”, tha ai, sipas një video që u postua në internet nga aleatët e Alexei Navalny , kritikut të burgosur të Kremlinit.

“A ka ndonjë tjetër që mund t’i lirojë ata prej jush me dhjetë vjet burg? Janë dy, Allahu dhe Zoti, ata mund të të nxjerrin jashtë në një kuti druri. Por unë mund të të nxjerr të gjallë”, tha Prigozhin.

Videoja besohet të jetë filmuar në një kamp burgu në rajonin Mari El të Rusisë , 500 milje në lindje të Moskës. Prigozhin njihet si ” kuzhinieri i Putinit “, sepse kompania e tij ofron shërbime ushqimi në Kremlin, duke përfshirë një kontratë fitimprurëse për darkat e shkollave në Moskë.

Moska ka rritur përpjekjet për të rekrutuar “vullnetarë” nga burgjet ruse për të mbushur boshllëqet në ushtrinë e saj të demoralizuar dhe të patrajnuar, e cila kohët e fundit u detyrua të tërhiqej në rrëmujë nga rajoni Kharkiv i Ukrainës verilindore.

Grupi Wagner thuhet se është veçanërisht i interesuar për të burgosurit që janë dënuar për vrasje dhe krime të tjera të dhunshme. Të paktën 10,000 të burgosur janë rekrutuar deri më tani për luftën, tha Olga Romanova, një aktiviste për të drejtat e të burgosurve, për faqen e internetit Current Times.

/The Times/javanews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x