23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Kërcënimi i Erdogan/ Reagon Greqia: Deklaratë provokuese, do të njoftojmë menjëherë… 

Athina i është përgjigjur deklaratave të Presidentit turk, Erdogan. Ministria e Jashtme ka dalë me një njoftim pas deklaratave provokuese të presidentit të Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, shkruajnë mediat greke.

Siç thekson Ministria e Punëve të Jashtme në njoftim, “Greqia nuk do të ndjekë Turqinë në deklaratat dhe kërcënimet e përditshme skandaloze”, duke theksuar se “do të informojmë menjëherë aleatët dhe partnerët për përmbajtjen e deklaratave provokuese të ditëve të fundit”.

Njoftimi i Ministrisë së Jashtme:

“Greqia nuk do të ndjekë Turqinë në deklaratat dhe kërcënimet e përditshme skandaloze dhe përtej çdo kufiri.

Ne do t’i informojmë menjëherë aleatët dhe partnerët tanë për përmbajtjen e deklaratave provokuese të ditëve të fundit, për të bërë të qartë se kush po e dinamizon kohezionin e aleancës sonë në një periudhë veçanërisht të rrezikshme.

Në të njëjtën kohë, ne do të vazhdojmë të operojmë, bazuar në rregullat e së drejtës ndërkombëtare dhe të ligjit të detit, si një shtyllë stabiliteti dhe sigurie për rajonin më të gjerë”.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x