25.5 C
Tirana
25 / 06 / 2024

Kaos në Rusi! Qindra të arrestuar, protesta në gjithë vendin, Putin nuk ndalet me…

Qindra persona janë arrestuar nga autoritetet ndërsa protestat kundër “mobilizimit të pjesshëm” të ri të Rusisë vazhdojnë në të gjithë vendin, ka thënë një grup i pavarur për të drejtat e njeriut.

Sipas bbc, OVD-Info tha se 724 persona u arrestuan në 32 qytete të ndryshme ruse të shtunën.

Demonstrata të mëdha kanë shpërthyer që kur Presidenti Vladimir Putin njoftoi planet për të mbledhur 300,000 rezervistë ushtarakë për të luftuar në Ukrainë.

Tubimet janë të ndaluara sipas ligjit rus.

Por lëvizja e Putinit për të tërhequr civilë në ushtri ka shkaktuar protesta në shkallë të gjerë në zonat urbane, me më shumë se 1,000 njerëz të arrestuar në demonstratat në fillim të javës.

Në Moskë, agjencia e lajmeve AFP raportoi se ishte dëshmitare kur një demonstruese kishte bërtitur “ne nuk jemi mish për top” ndërsa ajo u arrestua nga oficerët e policisë.

Dhe në Shën Petersburg, një burrë u tha gazetarëve: “Unë nuk dua të shkoj në luftë për Putinin”.

Shtatëdhjetë vjeçarja Natalya Dubova i tha AFP se ajo kundërshtoi luftën dhe rrëfeu se kishte “frikë që të rinjtë” të urdhëroheshin të dilnin në front.

Disa nga të arrestuarit të shtunën raportuan se iu ishin dhënë draft dokumente dhe u urdhëruan të raportonin në qendrat e rekrutimit ndërsa mbaheshin nga zyrtarët e sigurisë.

Kremlini e mbrojti praktikën në fillim të kësaj jave, duke thënë se “nuk është kundër ligjit”.

Putin nënshkroi dekrete të reja të shtunën që vendosin dënime deri në 10 vjet burg për çdo ushtar që kapet duke u dorëzuar, duke tentuar të braktisë ushtrinë ose të refuzojë të luftojë.

Presidenti nënshkroi gjithashtu urdhra për dhënien e nënshtetësisë ruse për çdo shtetas të huaj që regjistrohet për të shërbyer një vit në ushtrinë e vendit.

Dekreti, i cili tregon se sa e rëndë është bërë mungesa e trupave të Moskës, anashkalon kërkesën e zakonshme për pesë vjet qëndrim në vend.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x