35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Gjermania dhe Japonia kryejnë stërvitjen e parë dypalëshe të Forcave Ajrore/ Dëshmoi se…

Forcat e Vetëmbrojtjes Ajrore të Japonisë (JASDF) dhe Forcat Ajrore Gjermane kanë kryer stërvitjen e tyre të parë dypalëshe në territorin japonez.

Stërvitja Rapid Pacific Exercise 2022 mbështeti përpjekjet e Berlinit për sigurinë në Indo-Paqësorin, sipas një raporti nga Nikkei Asia me bazë në Tokio. Ai synonte gjithashtu të nxiste partneritetin midis Japonisë dhe NATO-s.

Në një cicërimë të JASDF , shefi i Forcave Ajrore Gjermane, Gjeneral Letonton Ingo Gerhartz mbërriti në bazën ajrore Hyakuri pranë Tokios për stërvitjen duke fluturuar një avion Eurofighter Typhoon për tetë orë nga Singapori.

Ngjarja shënoi herën e parë që një Eurofighter gjerman vizitoi Japoninë.

“Stërvitja dëshmoi se ne mund të lëvizim nëpër zonë me shpejtësi,” raportoi Nikkei Asia, duke cituar Gerhartz. “Ne do të vazhdojmë të jemi të përfshirë në këtë rajon.”

Gjatë stërvitjes, JASDF dislokoi tre avionë luftarakë Mitsubishi F-2 Viper Zero, një prej të cilëve mbante Shefin e Shtabit të JASDF, Gjeneral Shunji Izutsu .

Para se të zbarkonte në Japoni, flota e Eurofighter bëri prova për uljen në Singapor brenda 24 orëve pas nisjes nga Gjermania.

Flota gjithashtu mori pjesë në Ushtrimin Australian Pitch Black së bashku me Japoninë, MB, SHBA dhe forca të tjera përpara se të bashkohej me Rapid Pacific 22.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x