32.5 C
Tirana
23 / 07 / 2024

FOTOT/ Parlamenti i Suedisë: Dy shqiptarë zgjidhen deputetë

Nga katër kandidatë shqiptarë për deputetë në parlamentin e Suedisë, me votat e numëruara deri tani Dibrani dhe Birinxhiku do të jenë pjesë e parlamentit.

Katër shqiptarë ia mësyen Parlamentit të Suedisë në zgjedhjet që u mbajtën në këtë muaj.

Aida Birinxhikaj, Adnan Dibrani, Arbër Gashi, dhe Aurora Pirraku Eriksson ishin katër shqiptarët e rinj me prejardhje nga Kosova, të suksesshëm në politikën suedeze që kandiduan për një ulëse në parlamentin suedez për vitin 2022.

Nga ana tjetër, profili tjetër i suksesshëm është edhe Adnan Dibrani.

Dibrani këtë post e kishte për tre mandate rresht dhe thotë se u mundua veçanërisht përmes Këshillit të Evropës të kontribuojë për Kosovën.

Ky deklaron se prioritet do ta ketë ekonominë e arsimin, shkruan albinfo.ch

/javanews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x