35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

Familja e Avicii, një nga DJ më të njohur i shet të drejtat e muzikës kompanisë së yllit të grupit Abba

Familja e muzikantit të rrymës House, Avicii i ka shitur 75% të të drejtave për regjistrimet dhe botimet e tij ekskluzive kompanisë suedeze të argëtimit Pophouse.

Marrëveshja do t’i lejojë prindërit e Avicii të përqendrohen në Fondacionin që ata krijuan pas vdekjes së tij në 2018.

Ata ruajnë 25% të të drejtave të tij të mbetura, “për të siguruar një përdorim dinjitoz” në mënyrën se si promovohet muzika e tij.

Pophouse u krijua nga ylli i Abba, Björn Ulvaeus në 2014, dhe drejton shfaqjen Abba Voyage në Londër.

Në një njoftim për shtyp që njoftonte marrëveshjen e Avicii, kompania zbuloi shifrat e shitjeve për koncertin virtual novator për herë të parë – me 650,000 bileta të shitura dhe më shumë se 160 shfaqje të shitura plotësisht.

Tim Bergling ose siç njihet zakonisht me emrin e artit Avicii lindi në vitin 1989 dhe u bë i njohur pasi postonte këngë që kishte bërë në dhomën e tij të gjumit në Stokholm për të argëtuar entuziastët nëpër faqet e internetit të muzikës.

Ai e veçoi veten nga bashkëmoshatarët e tij duke shkruar këngë me rrjeshta emocionale pop – dhe shënoi një hit të madh ndërkombëtar me Wake Me Up, i cili ndërthurte melodi popullore me ritme të gatshme për klubet.

Bergling vazhdoi karrierën duke prodhuar muzikë për Madonna dhe Coldplay dhe u bë një nga DJ-të më të paguar në botë, por ai vuajti nga alkoolizmi dhe depresioni i cili përfundimisht i mori jetën në moshën 28-vjeçare.

Që atëherë, prindërit e tij Klas Bergling dhe Anki Lidén kanë mbikëqyrur pasurinë e tij, duke organizuar një koncert nderimi të mbushur me artista të njohur, duke licencuar një lojë video bazuar në muzikën e tij dhe duke hapur një muze interaktiv në shenjë nderimi në Stokholm në fillim të këtij viti (ky i fundit ishte gjithashtu një i përbashkët projekt me Pophouse).

Në një deklaratë, Bergling shpjegoi se shitja e shumicës së aksioneve në të drejtat muzikore të djalit të tij do të ndihmonte për të siguruar trashëgiminë e tij.

“Unë dhe gruaja ime mendojmë se ndërsa po rritemi, nuk kemi nivelin e duhur të energjisë ose aftësitë e nevojshme për të mbajtur plotësisht përpara transmetimit të ri dhe zhvillimet dixhitale jetike për një artist kaq të madh ndërkombëtar si Tim”, shkroi ai.

“Përmes kësaj marrëveshjeje, ne po sigurojmë gjithashtu financat afatgjata të Fondacionit Tim Bergling, duke krijuar mundësinë për të vepruar me vendosmëri mbi angazhimet e fondacionit për të mbështetur çështje të tilla të rëndësishme si shëndeti mendor dhe mirëqenia e të rinjve.”

Ai shpjegoi se marrëveshja do ta sillte muzikën e Aviciit “në audiencën më të gjerë të mundshme” dhe “të kujdeset” për bazën e fansave të tij ndërkombëtarë.

“Që kur Tim mori jetën e tij, si familje, ne nuk kemi pasur kohë të mjaftueshme për fansat e tij që ata e meritojnë dhe na ka munguar aftësia për të ndjekur korrespondencën e tyre dhe kontaktet e tjera me ne”, ka shkruar Bergling.

“Ne nuk lëmë as Timin dhe as kontributin e tij në botë. Ai është gjithmonë brenda nesh dhe po ashtu edhe muzika e tij.”

Marrëveshja e Avicii vjen gjashtë muaj pasi Pophouse bleu regjistrimet kryesore dhe botimin e aseteve të ikonave të kërcimit Swedish House Mafia. Asnjë shifër nuk është bërë e ditur për blerjen.

Pesë vitet e fundit janë parë një sërë marrëveshjesh të ngjashme, me artistë si Bob Dylan, Shakira, Blondie dhe Neil Young që u shesin të drejtat e katalogëve të tyre kompanive që premtojnë të ruajnë trashëgiminë e tyre, duke përfituar nga honoraret.

/bbc

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x