24.5 C
Tirana
23 / 06 / 2024

Dita e fundit e homazheve për Elizabeth/ Nga ndalimi i fluturimeve, tek heshtja kombëtare, ja çfarë pritet në Britani

Sot është dita e fundit e homazheve për Mbretëreshën Elizabeth II. Arkivoli i saj do të qëndrojë në Westminster Hall deri në orën 6:30 të mëngjesit nesër, kur do të zhvendoset përpara funeralit të saj.

Ka të ngjarë të jetë shansi i fundit që njerëzit t’i bashkohen radhës sot, me kohë pritjeje të vlerësuara që nga ora 5 e mëngjesit të paktën 12 orë.

Një shërbim reflektimi do të mbahet pranë Falkirk, Skoci, në orën 19:30, me 96 fenerë të ulur në pishinën e reflektimit në këmbët e Kanalit të Mbretëreshës Elizabeth II. Kurora më pas do të vendosen në ujë.

Kryeministrja Liz Truss do të ketë gjithashtu një audiencë me Mbretin e ri përpara se të marrë pjesë në pritjen e tij për vizitat e krerëve të shteteve në Pallatin Buckingham.

Ngjarja zyrtare shtetërore do të shohë liderët botërorë dhe të ftuarit jashtë shtetit në pallat, përpara pjesëmarrjes së tyre në funeralin e Mbretëreshës.

Në orën 20:00, vendi do të mbajë një heshtje një minutëshe për të kujtuar Mbretëreshën. Njerëzit ftohen ta shënojnë rastin privatisht në shtëpi, në pragun e derës ose në rrugë, ose në ngjarje dhe vigjilje në komunitet.

Fluturimet u anuluan për të ndaluar zhurmën e avionit që shqetësonte funeralin e Mbretëreshës

Më shumë se 100 fluturime në aeroportin Heathroë do të anulohen për të parandaluar procedurat shqetësuese të zhurmës së avionëve në Westminster Abbey dhe Windsor Castle për funeralin e Mbretëreshës.

Aeroporti perëndimor i Londrës njoftoi se 15% e 1200 fluturimeve të tij që do të ngrihen ose ulen të hënën do të ndërpriten. British Airëays – linja ajrore më e prekur – ka anuluar 100 fluturime me distanca të shkurtra për shkak të kufizimeve.

Londra gati për ‘një nga ditët më të ngarkuara’ për transportin publik – me një milion të vendosur për t’u drejtuar në rezidencat mbretërore

Transporti për Londrën (TFL) po përgatitet që rreth një milion njerëz të vizitojnë kryeqytetin për funeralin shtetëror të Mbretëreshës.

Rreth 250 shërbime shtesë hekurudhore do të funksionojnë – duke përfshirë disa trena gjatë natës – dhe National Highways ka pezulluar mbylljet e planifikuara të autostradave në të gjithë Anglinë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x