31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Deschamps përzien emrat dhe përvojat te Franca, del lista e të grumbulluarve të “Euro 2024”

Misteri është zgjidhur. Didier Deschamps njoftoi të enjten në mbrëmje një listë me njëzet e pesë blutë që do të luajnë “Euro 2024” në Gjermani (nga 14 qershori deri më 14 korrik).

Ashtu siç pritej, trajneri zgjodhi të thërriste për herë të parë sulmuesin e ri parizien Bradley Barcola (21 vjeç) dhe do të kujtonte krahun e majtë të Real Madridit, Ferland Mendy, i cili nuk e ka veshur fanelën franceze që nga shtatori i vitit 2022. Por ai pati edhe një surprizë të madhe: rikthimin e N’Golo Kanté.

Në moshën 33-vjeçare, mesfushori i Al-Ittihad pati një sezon të plotë në Arabinë Saudite, pa ndonjë dëmtim të madh, dhe Deschamps konsideron se ai ka evoluar në një nivel mjaft konkurrues për t’u përfshirë në grupin Blu për Euro. Kampioni i botës 2018 (53 ndeshje) nuk e kishte veshur fanelën trengjyrësh që nga qershori i vitit 2022, gjatë humbjes kundër Danimarkës në Ligën e Kombeve (1-2).

Nga ana tjetër, skuadra franceze do të duhet të bëjë pa parizienin Lucas Hernandez,  viktimë e një këputjeje të ligamentit të kryqëzuar të përparmë në gjurin e majtë. Dhe shpreson për një rikthim në formë në kohë për Aurélien Tchouaméni (këmbë), i pasigurt për finalen e Champions League, Kingsley Coman, i dëmtuar në ngjitësin e djathtë dhe Mike Maignan (aduktorë).

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x