35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

10 fakte kurioze nga vende të ndryshme të botës

Po planifikoni një udhëtim? Për të ndihmuar në planifikimin tuaj, ne kemi gjetur 10 fakte magjepsëse nga destinacionet anembanë botës – çudira dhe të panjohura që mund të frymëzojnë eksploruesin tuaj të brendshëm.

  • Mongolia ka popullsinë më të rrallë në botë

Mongolia është një vend i gjerë, pa dalje në det, që shtrihet nga Rusia në veri deri në Kinë në jug. Mund të mos jetë vendi më i madh në botë për nga madhësia, por mund të ndihet si i tillë për shkak se ka dendësinë më të ulët të popullsisë në botë – në disa rajone, është e mundur të kalosh ditë pa u takuar me një person tjetër. Dhe me peizazhe kaq të larmishme dhe dramatike, duke përfshirë terrenet malore, pllajat rrotulluese, kullotat dhe stepat e shkretëtirës së thatë, mund të jetë thjesht ikja që të gjithë po ëndërrojmë.

  • Granada, Spanjë njihet si ‘kryeqyteti i shpellave’ të Evropës

Shpellat Sacromonte dhe Guadix në Granada janë shtëpia e komuniteteve që ende gëzojnë mënyrën e lashtë spanjolle të jetesës në shpella, që daton në shekullin e 15-të. Të vendosura në një formacion shkëmbor këtu janë 2000 shtëpi nëntokësore, të gdhendura në mënyrë diskrete në gur. Në të kaluarën, këto shpella ishin një vend ku njerëzit iknin për të shmangur persekutimin fetar dhe racor. Sot, ato ofrojnë një vend ku banorët vazhdojnë të jetojnë nga toka ashtu si shekuj njerëz para tyre.

  • Oymyakon, Rusi, është vendi më i ftohtë i banuar në Tokë

Lugina e Oymyakon në Yakutia – ose Poli i Ftohtë – ndodhet në Rusinë verilindore. Këtu, temperaturat mund të arrijnë -70℃ – është aq i ftohtë, madje edhe alkooli ngrin. Me pak komoditete moderne të disponueshme, ky fshat në dukje i pabanueshëm është shtëpia e 500 njerëzve siberianë me profesione tradicionale si kullotja e drerave, gjuetia dhe peshkimi. Turizmi po bëhet gjithashtu i popullarizuar në mesin e atyre që mund të përballojnë kushtet e vështira.

  • Kina ka ndërtuar një kopje të Parisit

Vendosur në periferi të Hangzhou, Kinë, është ajo që vendasit e quajnë “Parisi i vogël”. Ky zhvillim luksoz i pasurive të paluajtshme është një vepër arkitekturore dhe inxhinierike e kompletuar me një kopje të Kullës Eiffel (edhe pse një e treta e madhësisë së sendit real, është ende kopja e dytë më e madhe pas asaj në Paris, Las Vegas Hotel në SHBA). Një Arc de Triomphe, një Champs Elysees, një shatërvan nga Jardin du Luxembourg, dhe madje versione afërsisht perfekte të bulevardeve të kryeqytetit francez me ngjyra kremi, ndërtesa neoklasike.

  • Bahamas është shtëpia e skulpturës më të madhe nënujore në botë

Pavarësisht se uji është i pastër kristal, ka më shumë se sa duket në New Providence. E fshehur nën sipërfaqen e oqeanit është skulptura më e madhe nënujore në botë (me peshë 60 ton dhe me lartësi 18 këmbë), e quajtur ‘Ocean Atlas’. Artisti pas tij, Jason deCaires Taylor, krijon një mori skulpturash nënujore që zakonisht tërheqin jetën e detit shumëngjyrësh në një shtrat deti dikur të shkretë.

  • Galesnjak, Kroaci, është ishulli më i përsosur në formë zemre

Ndërsa ka shumë pak ishuj në formë zemre në mbarë botën, Galesnjak në Kroaci është kurorëzuar si më i përsosuri nga të gjithë. Dikur ishte e pabanuar, por tani po punohet për ta bërë atë një destinacion të paharrueshëm romantik arratisjeje, i cili së shpejti do të presë ceremoni martesore dhe muaj mjalti.

  • Danimarka është vendi më i pastër në botë

Sharmi, kultura dhe kafeja; Danimarka ka shumë punë për të si shtet. Dhe tani ai është bërë si një pionier mjedisor global, duke u renditur si vendi më i pastër në botë nga Indeksi i Performancës Mjedisore (EPI) për vitin 2021. Qëndrimi mjedisor i mendimit përpara i Danimarkës është pjesë e jetës së përditshme, lokale – merrni parasysh gjendjen e qytetit- ndërtesë moderne CopenHill. Është një impiant i mbeturinave të energjisë që i kthen mbeturinat e qytetit në nxehtësi dhe energji, por gjithashtu ka një pistë të thatë skish të vendosur në çati. Gjatë gjithë vitit, do të gjeni si familjet ashtu edhe profesionistët që shijojnë adrenalinën deri në fund.

  • Një fshat turk ende përdor ‘gjuhën e shpendëve’ në jetën e përditshme

Fshati turk Kuşköy praktikon një gjuhë të rrallë, ‘bilbil’ të njohur si ‘gjuha e shpendëve’. Pavarësisht nga emri i saj, kjo gjuhë nuk përdoret për të komunikuar me zogjtë, por me fshatarët e shpërndarë përgjatë terrenit të pjerrët malor të Kuşköy. Mesazhet mund të jenë po aq të ndërlikuara sa gjuha njerëzore dhe tingujt me zë të lartë janë një mënyrë gjeniale për të komunikuar në distanca të gjata. Ky zakon shekullor është futur gjithashtu në listën e UNESCO-s 2017 të Trashëgimisë Kulturore Jomateriale, kështu që ne mund të jemi me fat që një ditë të dëgjojmë bilbilat që kërcejnë personalisht mbi tendën e pemës.

  • Central Park i Nju Jorkut renditet si lokacioni më i filmuar në botë

Central Park është streha e një njujorkezi nga fluksi i Manhatanit, i cili rrethon parkun. Duke qenë parku i parë publik i Amerikës i kompletuar me zona me bar, monumente, skulptura, ura të pafundme, zogj shtegtarë dhe madje edhe një kopsht zoologjik, ai ofron mundësi të pafundme për turistët e vendndodhjes.

  • You can walk across Liechtenstein in less than a day

Nëse eksplorimi i një qyteti në një fundjavë dikur dukej si një sfidë joshëse, provoni të ecni nëpër një shtet brenda disa orësh. Vendi i vogël, por i bukur i Lihtenshtajnit shtrihet vetëm 25 km nga veriu në jug dhe 4 km nga lindja në perëndim, kështu që pavarësisht nga drejtimi në të cilin ecni, mund të kaloni vendin brenda disa orësh. I vetmi problem është se – duke qenë e vendosur në zemër të Alpeve – duhet të përgatiteni për të hasur disa pjerrësi gjatë këtij udhëtimi.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x