23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Zëvëndësi i Kremlinit: Kufizimet e vizave të BE-së për rusët janë ‘qesharake’, po studiohen disa opsione

Vendimi i BE-së për të hequr një regjim të thjeshtuar të vizave për turistët rusë është “qesharak” dhe i keq për qytetarët rusë, tha zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Në një telefonatë konferencë me gazetarët, Peskov tha se Rusia po studionte opsionet se si të përgjigjej pasi ministrat e jashtëm të BE ranë dakord të anulonin një marrëveshje që u lejonte rusëve të aplikonin për viza në Zonën Shengen prej 26 anëtarësh në një proces të thjeshtë.

“Kjo është e keqe për rusët, sepse do të duhet më shumë dhe do të jetë më e vështirë për të marrë një vizë,” tha Peskov sot.

“Ky është një tjetër vendim qesharak në një seri të vazhdueshme absurditetesh.”

Peskov la të kuptohet se Rusia mund të hakmerret në të njëjtën mënyrë, duke thënë se vendimi i BE-së do ta “bënte situatën më të vështirë edhe për evropianët” dhe se Moska do të përgjigjet në një mënyrë që “i përshtatet më së miri interesave të saj”.

Disa anëtarë baltik dhe nordikë po bëjnë presion për një ndalim të plotë të vizave turistike për qytetarët rusë.

Dje, ministri i jashtëm i Estonisë tha se ai synonte të ndalonte shumicën e rusëve që të hynin në vend brenda disa javësh.

“Duhet pak kohë, por unë mendoj se koha është gjithashtu kritike, duke parë këtë numër të madh të qytetarëve rusë që hyjnë,” tha Urmas Reinsalu për Reuters pas një takimi dy-ditor me homologët e tij të BE-së.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x