23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

Tensionet Turqi-Greqi/ Ministri grek: Do të bëjmë gjithçka për të mbrojtur atdheun!

“Greqia ka zgjedhur të mos e ndjekë Turqinë në retorikën e saj agresive”, ka theksuar ministri i Jashtëm Nikos Dendias.

Në një intervistë për mediat greke, ai theksoi se reagimet turke mund të çojnë në situata të pakontrollueshme.“Nuk do të doja të spekuloja apo vlerësoja nëse këto lëvizje janë pjesë e një plani të përgjithshëm të udhëheqjes turke që mund të çojë në situata të pakontrollueshme ”, tha ai.

Nga ana e tij, ministri i Jashtëm siguron:“Ne do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur atdheun tonë”, duke theksuar me theks: “Jemi gati për të gjitha eventualitetet” .

Në pyetjen se si mund të zvogëlohet tensioni, Dendias zbulon se Athina po kërkon mënyra që “Turqia të dalë nga politika e ngujuar për të krijuar kushtet minimale për rifillimin e dialog ose të paktën disa kontakte”, ndërsa shtoi: “Ne jemi të gatshëm dhe të gatshëm për një dialog konstruktiv dhe kuptimplotë me Turqinë” .

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x