31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

Sulmi kibernetik nga Irani/ Tabaku: Qeveria përgjegjëse, tregton sigurinë kombëtare për përftime politike

Sulmi kibernetik që përjetoi Shqipëria është një dëshmi e qartë se sa të pambrojtur jemi dhe këtë të cilin qeveria duhet të mbajë përgjegjësi. Ky ishte reagimi i deputetes së Partisë Demokratike Jorida Tabaku, pas vendimit të qeverisë shqiptare për të shkëputur marrëdhëniet diplomatike me Iranin, i cili qëndron pas sulmit kibernetik ndaj institucioneve publike online.

Sipas Tabakut, parlamenti duhet të informohet plotësisht për atë që ka ndodhur dhe masat e ndërmarra nga qeveria për rritjen e sigurisë në të ardhmen. Për deputeten demokratike është papërgjegjshmëria e qeverisë që e ka bërë Shqipërinë një objektiv të lehtë, ndërsa siguria e të dhënave personale tregtohet për përfitime politike.

‘Sulmi kibernetik që përjetoi Shqipëria gjatë verës është një dëshmi e qartë se sa të pambrojtur jemi dhe është çështje e Sigurisë Kombëtare. Miliona dollarë janë shpenzuar nga Qeveria në sigurinë kibernetike, ndërsa rezultatet ende nuk janë treguar. Dikush përgjegjës? Parlamenti duhet të informohet plotësisht për atë që ka ndodhur dhe masat e ndërmarra nga qeveria për rritjen e sigurisë në të ardhmen! Në këtë epokë shumë të dixhitalizuar, Shqipëria, anëtare e NATO-s, nuk mund të lejojë të mos veprojë. Shqiptarët kanë përjetuar 3 rrjedhje të të dhënave personale për shkak të përdorimit të qeverisë për qëllime elektorale. Kjo ka hapur një portë mosbesimi që mund të përdoret lehtësisht nga kriminelët dhe subjektet kibernetike. Papërgjegjësia e qeverisë e ka bërë Shqipërinë një objektiv të lehtë, ndërsa Siguria Kombëtare tregtohet për përfitime politike.’ – tha Tabaku.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x