36.5 C
Tirana
21 / 06 / 2024

Putin i mohon Gorbaçovit një funeral shtetëror, nuk merr pjesë në nderimet për liderin e fundit sovjetik!

Presidenti rus Vladimir Putin nuk do të marrë pjesë në funeralin e liderit të fundit sovjetik, Mikhail Gorbachev, duke i mohuar njeriut që nuk arriti të parandalonte shembjen e perandorisë sovjetike nderimet e plota shtetërore që i janë dhënë Boris Jelcinit.

Gorbaçovi, një idhull në Perëndim për lejimin e Evropës Lindore që t’i shpëtonte kontrollit komunist sovjetik, por i padashur në shtëpi për kaosin që shpalosën reformat e tij të “perestrojkës”, do të varroset të shtunën pas një ceremonie publike në Sallën e Kolonave të Moskës.

Salla e madhe, jashtë Kremlinit, priti funeralet e udhëheqësve sovjetikë Vladimir Lenin, Josef Stalin dhe Leonid Brezhnev. Gorbaçovit do t’i jepet një roje nderi ushtarake , por funerali i tij nuk do të jetë shtetëror, bën me dije Reuters.

Televizioni shtetëror të enjten tregoi Putinin duke vendosur solemnisht trëndafila të kuq pranë arkivolit të Gorbaçovit – i lënë i hapur siç është tradicionalisht në Rusi – në Spitalin Klinik Qendror të Moskës, ku ai vdiq të martën në moshën 91-vjeçare.

Putin bëri një shenjë të kryqit në modën ortodokse ruse përpara se të prekte shkurtimisht skajin e arkivolit.

“Fatkeqësisht, orari i punës i presidentit nuk do ta lejojë atë ta bëjë këtë më 3 shtator, kështu që ai vendosi ta bëjë atë sot”, u tha gazetarëve zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov.

Ai tha se ceremonia e Gorbaçovit do të kishte elemente të një funerali shtetëror dhe se shteti po ndihmonte në organizimin e tij. /abcnews.al

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x