36.5 C
Tirana
21 / 06 / 2024

NASA “godet në shenjë” në testin historik të ri-drejtimit të asteroideve/ Duke ri-drejtuar me sukses asteroidin…

Më datë 26 shtator, ora 19:14. EDT, Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit (DART) i NASA-s goditi me sukses objektivin e tij pas 10 muajsh fluturimi në hapësirë. Misioni është demonstrimi i parë i teknologjisë së mbrojtjes planetare në botë dhe përpjekja e parë për të ndryshuar trajektoren një asteroidi në hapësirë.

“Në thelbin e tij, DART përfaqëson një sukses të paprecedentë për mbrojtjen planetare, por është gjithashtu një mision uniteti me një përfitim real për të gjithë njerëzimin,” komentoi administratori i NASA-s Bill Nelson. “Ndërsa NASA studion kozmosin dhe planetin tonë, ne po punojmë gjithashtu për të mbrojtur këtë shtëpi, dhe ky bashkëpunim ndërkombëtar e ktheu fantashkencën në fakt shkencor, duke demonstruar një mënyrë për të mbrojtur Tokën.”

Për demonstrimin, DART synoi një hënë asteroid 162 metër të quajtur Dimorphos, e cila rrotullohet rreth një asteroidi shumë më të madh, të paktën 780 metra të quajtur Didymos. Pas ndikimit, studiuesit presin që orbita e Dimorphos të shkurtohet me afërsisht 1 për qind ose 10 minuta.

“Tani ne e dimë se mund të drejtojmë një anije kozmike me saktësinë e nevojshme për të goditur edhe një objekt të panjohur në hapësirë,” tha Thomas Zurbuchen, administrator në Drejtorinë e Misionit të Shkencës në selinë e NASA-s në Uashington. “Vetëm një ndryshim i vogël në shpejtësinë e tij është gjithçka që na nevojitet për të bërë një ndryshim të rëndësishëm në rrugën që udhëton një asteroid.”

Ndërsa asteroidët nuk përbënin ndonjë kërcënim për tokën këtë herë, NASA shpreson se mjeti i ri i mbrojtjes planetare mund të ndihmojë në parandalimin e përplasjeve potencialisht kataklizmike nga asteroidët e rrezikshëm të lidhur me Tokën. Më shumë se 36 teleskopë në mbarë botën do të gjurmojnë sistemin e asteroidëve Didymos-Dimorphos në muajt e ardhshëm për të kuptuar më mirë efektet e testit. Agjencia Evropiane e Hapësirës gjithashtu planifikon të dërgojë anijen e saj kozmike në Didymos-Dimorphos në vitin 2024, e cila do të rrotullohet rreth sistemit asteroid ndërsa studion objektet dhe kraterin e krijuar nga misioni DART.

“Me sa mund të themi, testi ynë i parë i mbrojtjes planetare ishte një sukses,” tha Elena Adams, inxhiniere e sistemeve të misionit DART pas rrëzimit të suksesshëm. “Unë mendoj se tokësorët duhet të flenë më mirë. Patjetër që do ta bëj.”

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x