20.5 C
Tirana
26 / 02 / 2024

Kërcënon Kim Jong-un/ Koreja e Veriut merr vendimin drastik: Ushtria do përdorë armë bërthamore, ligj i pakthyeshëm

Koreja e Veriut së fundmi ka miratuar një ligj që e deklaron veten si shtet me armë bërthamore, sipas agjencisë shtetërore të lajmeve KCNA.

Udhëheqësi i vendit Kim Jong-un e quajti vendimin “të pakthyeshëm” dhe përjashtoi mundësinë e çdo bisedimi për denuklearizimin e vendit.

Ky ligj parashikon gjithashtu të drejtën e vendit për të përdorur një sulm bërthamor parandalues ??për të mbrojtur veten në rast kërcënimi.

Pavarësisht sanksioneve të vendosura kundrejt tyre, Pheniani ka kryer gjashtë teste bërthamore midis 2006 dhe 2017.

Kim kreu lëshime me rreze të gjatë dhe teste bërthamore në vitin 2019, pas dy samiteve me presidentin e atëhershëm të SHBA, Donald Trump.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x