23.5 C
Tirana
26 / 06 / 2024

‘Kemi një përgjegjësi të veçantë’, ambasada e SHBA publikon foton e Ramës me Joe Biden

Ambasada Amerikane në Shqipëri ka postuar foton e Kryeministrit Edi Rama me Presidentin e SHBA, Joe Biden. Në postim shkruhet se Presidenti Biden dhe Kryeministri Rama janë në Nju Jork këtë javë me udhëheqës të tjerë botërorë për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara.

Ndërkohë krahas fotos, Ambasada ka zgjedhur të publikojë edhe deklaratën e ambasadores Yuri Kim për Asamblenë e 77-të të Kombeve të Bashkuara.

“Si anëtarë të Këshillit të Sigurimit të OKB-së, ne kemi një përgjegjësi të veçantë për të trajtuar sulmin e paprovokuar dhe të pajustifikuar të Rusisë kundër një vendi tjetër sovran, Ukrainës. Prioritetet e Shteteve të Bashkuara për Asamblenë e 77-të të Kombeve të Bashkuara përfshijnë gjithashtu luftën ndaj pasigurisë ushqimore; përparimin e shëndetit global dhe sigurisë globale shëndetësore; dhe zbatimin e Kartës së OKB-së dhe dhënia formë të ardhmes së OKB-së.” Ambasadorja e Shteteve të Bashkuara Yuri Kim.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x