19.5 C
Tirana
19 / 05 / 2024

Avioni AS700 i prodhuar nga Kina përfundon fluturimin e parë të provës

Avioni civil AS700, i prodhuar në mënyrë të pavarur nga Kina, përfundoi me sukses të shtunën fluturimin e parë të tij në Provincën Hubei të Kinës Qendrore, njoftoi Korporata e Industrisë së Aviacionit të Kinës, prodhuesi kryesor i avionëve në vend.

Avioni u ngrit nga qyteti Jingmen në orën 7:04 të mëngjesit sipas kohës së Pekinit dhe u ul pa problem në qytetin Jingzhou pas një fluturimi prej 106 minutash. Ai u kthye në Jingmen pas një qëndrimi të shkurtër, duke përfunduar fluturimin e parë të provës.

Duke përshtatur një projektim me një kapsulë me një pajisje uljeje, avioni AS700 pritet që të plotësojë kërkesat ajrore të emergjencës dhe shërbimeve urbane.

Avioni ka një peshë maksimale prej 4,150 kilogramesh, distancë maksimale fluturimi prej 700 kilometrash dhe një qëndrueshmëri maksimale prej 10 orësh. Bordi i tij mund të mbajë 10 persona dhe një pilot, me një shpejtësi maksimale prej 100 kilometrash në orë.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x