31.5 C
Tirana
19 / 06 / 2024

SHBA sanksionon zyrtarët iranianë: Përgjegjës për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë!

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur sanksione ndaj Ministrisë së Inteligjencës dhe Sigurisë së Iranit dhe ministrit të saj, me akuzën ata se janë përgjegjës për sulmin kibernetik ndaj Shqipërisë dhe përfshirje në aktivitete kibernetike kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj.

Masa vjen vjen pasi Shqipëria ndërpreu marrëdhëniet diplomatike me Iranin të mërkurën pas një sulmi kibernetik të korrikut, duke urdhëruar diplomatët iranianë dhe stafin e ambasadës të largoheshin brenda 24 orëve.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x