Protesta e Inxhinierëve para Kuvendit: Kundër ligjit për Urdhrin e Inxhinierit, nëse… 

Një grup inxhinierësh kanë protestuar sot pranë kryesisë së Kuvendit, para fillimit të mbledhjes së Komisionit të Veprimtarisë Prodhuese ku diskutohet projektligji për Urdhrin e Inxhinierit. 

Sipas deputetit demokrat Lefter Gështenja , i cili i eshte bashkuar protestës, projektligji që prek të gjithë inxhinierët është antikushtetues, sepse një vit pas miratimit të projektligjit , bie licenca. Ai tha ndër të tjera se :

“Kjo nismë është iniciuar nga qeveria. Projektligji është antikushtetues, kontrollon licencat e inxhinierëve. Do vazhdoj ta kundërshtoj dhe në Komision, kemi pasur një sërë takimesh dhe dëgjesa në universitet, me inxhinierë dhe student që preken nga kjo iniciativë. Ky projektligj prek të gjithë inxhinierët, një vit pas miratimit të tij bie licenca”, tha ai ndër të tjera.

Artikulli paraprak“Reporterët pa Kufij” dënojnë sjelljen e Ramës ndaj gazetarit Muka
Artikulli tjetërHeroinë, fara, kanabis dhe armë. Çfarë zbuloi Policia e Fierit në…
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments