35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

“Po bën lojë të dyfishtë me ndërtimet”, Rama replikon me qytetaren: Unë nuk përkulem për lekë…

Kryeministri Edi Rama iu përgjigj komentuesve në rrjetet sociale të cilët e “akuzuan se pallatet bëhen me lejen tënde”.

“Ndërtimet pa leje kanë qenë kanceri i këtij vendi, ka ndërtime pa lejen patjetër nuk diskutohet, por po të vijmë tek këto metrat katrorë pa leje abuzim mbi një leje ndërtimi e kemi ulur 10 fish.

Sot jemi në kushtet kur duhet t’i japim një goditje përfundimtare këtij fenomeni të shëmtuar e fyes.

E pamundur që ne të vendosim kontroll të plotë e të rreptë kur vjen puna te ata që ndërtojnë, një avlli, një cati dhe një shtëpi në fshat e të vijë të ketë shans për parrallinjtë e biznesmenët të hapen ndenjësesh e të bëjnë metra katrorë në kryeqytet.

Kjo që po bëjmë ka ardhur si reuzlutat se nxirr ligje e masa sa të duash, bëj kontrolle e denoncime sa të duash, sa kohë ky sistem drejtësie në nivelin e prokurorive e gjykatave të rretheve nuk është i pastruar, je i destinuar të turpërohesh”, tha ai.

Rama një tjetër komentueseje që i tha se po bën lojë të dyfishtë me ndërtimet pa leje, iu përgjigj:

“Po të ishte “loje e dyfishte” e po të isha unë pjesë e lojës do i lejoja e në fund do i merrja për vete, jo për shetin. Se kjo s’ka pikë logjike, është të fyesh inteligjencën tënde.

Cfarë është kjo lojë e dyfishtë? Kjo s’ka kuptim, që i lejoj të ndërtohet e i marr për shtetin.

Sot ndodh sepse mua nuk më kap dot askush me para dhe për mua paraja nuk vjen asnjëherë e para.

Ka një problem me lekun me mua, duhet të përkulem për ta marrë, e unë nuk përkulem”.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x