36.5 C
Tirana
21 / 06 / 2024

Oligarku rus rrëfen se çdo të ndodhë pas aneksimit të Krimesë, kush do jetë fati i Putin

Andrej Melnichenko ka pasuri prej afro 20 miliardë dollarësh dhe është numri një i gjigantit të plehrave EuroChem. Miliarderi rus iku në Dubai pas sanksioneve që e goditën, ishte ndër të paktët oligarkë që kritikuan luftën në Ukrainë të vendosur nga presidenti Vladimir Putin. Në një intervistë dhënë për Corriere della Sera, Melnichenko përshkruan skenarët e konfliktit midis Rusisë dhe Perëndimit, duke ofruar një këndvështrim të paprecedentë.

Për miliarderin Putin ka ende pushtet sepse “ai ka mbështetjen e shumicës së popullsisë dhe partisë më të madhe politike”. Shkurtimisht, “nëse merret një vendim, ai zbatohet”, por “klasa aktuale administrative nuk është veçanërisht e aftë dhe me kalimin e kohës janë shfaqur qendra të ndryshme që i kanë arroguar vetes të drejtën për të vepruar në emër të presidentit. Putin është një qenie njerëzore dhe nuk ka kontroll mbi këtë kaos është thjesht e pamundur. Rezultati është se, gjatë periudhave të paqëndrueshmërisë, ekziston rreziku që ky lloj menaxhimi të mund të prodhojë ngjarje katastrofike.”

Aneksimi i katër territoreve të okupuara në Ukrainë u bë sepse Putini “nuk kishte zgjidhje tjetër. SHBA nuk është e gatshme të arrijë një marrëveshje të përgjithshme për sigurinë në Evropë. Alternativa e vetme ishte njohja e dobësisë dhe paaftësisë së saj për të arritur qëllimet e saj. Operacioni Special”, shpjegon oligarku. “Aneksimi i rajoneve të reja është një gjë shumë serioze. Perëndimi ende nuk e ka kuptuar se çfarë do të thotë në të vërtetë. Pasi të merret, do të jetë e pamundur të ndryshohet. As nga Putini dhe as nga pasardhësit e tij, për 30 apo 40 vitet e ardhshme, ” argumenton ai. Melnichenko.

A është e vetmja shpresë në një incident të “Carit”? Jo ne te vertete. “Në Perëndim ekziston ideja se gjithçka në Rusi vendoset nga Putini dhe se të gjitha problemet, në radhë të parë ato të sigurisë, do të zgjidhen sapo të ketë ndryshim regjimi. Është një ide naive dhe e rrezikshme”, argumenton ai. oligarku. “Sa i përket popullaritetit të presidentit, nuk mendoj se ai do të vuajë seriozisht. Shoqëria ruse do të përshtatet shpejt me realitetin e ri,” thotë ai, duke hedhur poshtë hipotezën e një kryengritjeje popullore për mobilizimin ushtarak të vendosur nga Putin.

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x