35.5 C
Tirana
17 / 07 / 2024

“Nuk vijnë arkitektë me 60 mijë lekë”, kryebashkiaku me 6 mandate kërkon rishikim të pagave

Kreu i Bashkisë së Maliqit, Gëzim Topçiu, i cili ka marrë 6 mandate u shpreh në Komisionin e Reformës Territoriale se burimet njerëzore nuk janë të mjaftueshme dhe shtoi se duhen rishikuar pagat e punonjësve në Bashki.

Ai nënvizoi se aktitektët apo inxhinerët refuzojnë që vijnë të fillojnë punë në bashki me 60 mijë lekë pagë.

“Të ardhurat nuk janë të fragmentizuara, por të përqëndruara. S’do paguhen rroga për shtatë financier, por për një. Në këto tetë vite kemi realizuar 198 projekte, 14 shkolla të rehabilituara, 172 km kanale në fushën e Maliqit të rehabilituara.

Duhet të ketë një transfertë të veçantë për investimin, sipas peshës dhe % që i takon çdo bashkie. Burimet njerëzore jo të mjaftueshme. Nëse kemi ne nevojë për inxhinier, arkitektë apo profesionistë të tjerë, mendoje po të ishte bashkia apo komuna më e vogël. Rroga për ta në shtet do ishte 50 mijë apo 60 mijë lekë të reja dhe nuk të vjen njëri në punë më këtë pagë arkitektë në bashki. Kjo duhet rishikuar”, tha Topçiu.

/JavaNews

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x