11.5 C
Tirana
22 / 04 / 2024

10 zbulimet më intriguese shkencore të vitit 2023

Çdo vit, shkencëtarët bëjnë zbulime të reja të mahnitshme – gjetje që shpesh nuk marrin vëmendjen që meritojnë. Lufta, tragjedia dhe polemikat politike kuptohet se dominojnë mediat sociale dhe faqet e para, por jo të gjitha lajmet janë të këqija. Ndërsa viti 2023 po i afrohet fundit, le të shohim pas në disa nga përparimet befasuese që kemi parë në 12 muajt e fundit.

Ilaçet e reja na ndihmojnë të humbim peshë – dhe të kuptojmë pse e fitojmë atë
Historia shkencore më e përfolur në vitin 2023 ishte përdorimi në rritje i barnave dietike të quajtura agonistë të receptorit GLP-1, më të njohura si Ozempic. I shitur si Wegovy kur përshkruhet për humbje peshe, ky ilaç dhe një mori të tjerësh kanë ndihmuar tashmë mijëra të humbin peshë. Në 2023, disa studime treguan gjithashtu se GLP-1 zvogëlon rrezikun e sulmeve në zemër dhe goditjeve në tru tek njerëzit obezë.

Por barnat hedhin dritë edhe mbi rrënjët e obezitetit. Mençuria konvencionale thotë se njerëzve të trashë u mungon vullneti dhe për këtë arsye hanë shumë – ose ushtrojnë shumë pak. Kjo është e gabuar, por ky keqkuptim i përhapur ka mjegulluar mendimin shkencor për vite me radhë.

Dëshmitë shkencore po tregojnë për obezitetin si një mosfunksionim hormonal, siç kam shkruar në dhjetor 2022. Mosfunksionimi mund të rrjedhë nga një dietë shumë e lartë me sheqer dhe niseshte të rafinuar, sipas një studimi të fundit nga endokrinologu David Ludwig i Harvardit. Dikur e diskutueshme, pikëpamja hormonale është më e vështirë të mohohet tani, pasi ilaçet e reja funksionojnë duke imituar hormonin GLP-1 (peptid i ngjashëm me glukagonin).

Pikat e kthimit të klimës bëhen më të qarta ndërsa ka ende kohë për të vepruar
Klima pikat kthyese ishin gjithashtu një temë e madhe në vitin 2023. Këto pika kthese përfaqësojnë jo vetëm ndryshime të papritura, por fillimin e përforcimit të cikleve të reagimit . Në të kaluarën, cikle vicioze që ndodhin natyrshëm e kanë kthyer planetin tonë në “Tokë me top bore” ose kanë sjellë periudha të nxehta aq ekstrem sa më shumë se 90% e të gjitha specieve u zhdukën.

Shkencëtarët paralajmëruan shumë herë këtë vit për një lak të afërt reagimesh të shkaktuar nga njerëzit. Studiuesit vlerësojnë se ngrohja prej vetëm 1.5 C mbi nivelet para-industriale mund të shkaktojë disa pika kthese globale, duke përfshirë shkrirjen e ngricave të përhershme, djegien e pyllit të shiut të Amazonës dhe shembja e shtresave të akullit të Grenlandës dhe Antarktidës Perëndimore.

Dy studime të vitit 2023 treguan gjithashtu ngadalësimin e një rryme qarkullimi në Oqeanin Jugor. Këto rryma veprojnë si zemra rrahëse e planetit, me ujërat e ftohta polare që tërheqin karbonin, oksigjenin dhe nxehtësinë poshtë dhe ngasin rrymat që lidhin të gjithë oqeanet e planetit.

Ngadalësimi i rrahjeve të zemrës mund të duket dëshpërues, por ka një dritëz lajmesh të mira këtu: Ne jemi ende në anën e duhur të të gjitha këtyre pikave të mundshme kthese dhe paralajmërimet kanë ardhur ndërsa ka ende kohë për të bërë diçka për të.

Fizikanët përsërisin një sukses të shkrirjes bërthamore
Gjatë verës, shkencëtarët thanë se ata kishin çliruar më shumë energji nga një kapsulë me madhësi piper sesa kishin transmetuar me një grup lazerësh – një përsëritje, një sukses që ata kishin njoftuan për herë të parë në fund të vitit 2022. Siç shkrova verën e kaluar , shkrirja është e pastër, karburanti është i pashtershëm dhe i lirë dhe nuk ka rrezik për shkrirje. Fakti që njerëzimi më në fund ka kapur burimin e energjisë së yjeve me siguri do të mbetet në histori.

Ana e errët është se këto arritje përdorën një objekt, qëllimi kryesor i të cilit është testimi i armëve të dizajnuara për të vrarë miliona njerëz. Shpresat për energji të pastër janë dytësore. Impianti Kombëtar i Ndezjes, i vendosur në Laboratorin Kombëtar Lawrence Livermore, është aq i përfshirë në industrinë e armëve bërthamore saqë disa fizikanë thonë se do të ishte më mirë të investonim në projekte që synojnë ekskluzivisht sigurimin e energjisë së pastër. Një luftë bërthamore do të shkaktonte ndryshime klimatike shumë më katastrofike sesa do të marrim nga karburantet fosile.

Por suksesi i Livermore na ka dhënë një kuptim më të mirë të fizikës së shkrirjes dhe një rritje të fondeve për energjinë e shkrirjes. Sot, ka të paktën 30 startup që punojnë në shkrirjen bërthamore duke përdorur miliarda dollarë në para private dhe grante qeveritare. Disa do t’i quajnë të gjitha goditje të gjata, por nevoja për energji të pastër kërkon vendosjen e sa më shumë basteve.

Ardhja e hershme e njerëzve në Amerikë kërkon një rishikim të historisë
Diku në të kaluarën parahistorike, dy të rritur dhe një fëmijë lanë një gjurmë gjurmësh në baltë pranë asaj që tani është White Sands, New Mexico. Një analizë e re e kokrrave të kuarcit dhe polenit tregon se ata e bënë këtë shëtitje midis 21,000 dhe 23,000 vjet më parë – mijëra vjet përpara se njerëzit të mendohej se kishin arritur në Amerikë.

Për vite me radhë, historia e teksteve shkollore thoshte se njerëzit erdhën për herë të parë në Amerikë midis 16,000 dhe 14,000 vjet më parë, duke kaluar një urë tokësore midis Siberisë dhe Alaskës. Artefaktet më të vjetra të krijuara, nga vendi i Clovis në New Mexico, datojnë 13,500 vjet më parë. Gjatë viteve të fundit, pretendimet për objekte të mëparshme janë ngritur edhe pse asgjë nuk ka qenë aq e datuar me kujdes dhe padiskutim njerëzore sa ato gjurmë.

Datat e reja do të nënkuptojnë se njerëzit tashmë jetonin në New Mexico gjatë kulmit të epokës së fundit të akullit. Për të kuptuar se si ata mbërritën do të kërkojë një mendim të ri. Studiuesit nga Oksfordi kanë propozuar që ata arritën këtu me varkë. Nëse datat e gjurmës qëndrojnë të qëndrueshme, kjo ose ndonjë histori tjetër dramatikisht e ndryshme do të bëhet njohuri e re e zakonshme.

Një teleskop i ri na ndihmon të shohim universin kur ishte i ri
Astronomët vlerësojnë se universi ynë është rreth 13.7 miliardë vjet i vjetër, dhe për shkak se objektet e largëta duken si shumë kohë më parë, astronomët kanë qenë në gjendje të shohin rreth miliardë vjetët e parë.

Por ai miliardë vitet e para të fshehura prej kohësh ishte i rëndësishëm. Kjo ishte kur yjet dhe galaktikat po ndriçoheshin dhe po mblidheshin. Në vitin 2023 teleskopi hapësinor James Webb filloi të dërgonte imazhe nga ajo kohë formuese.

JWST na ka treguar fragmente të galaktikave primitive, por për astrofizikanin David Spergel, president i Fondacionit Simons, gjetja më interesante nga kjo epokë është vrima e zezë supermasive më e vjetër. Ai banon në një galaktikë të quajtur UHZ1, e cila duket si 13.2 miliardë vjet më parë – 470 milionë vjet pas Big Bengut.

Kjo vrimë e zezë është e krahasueshme në masë me të gjithë pjesën tjetër të galaktikës së bashku, tha Spergel. Kjo është e habitshme, pasi vrima e zezë në qendër të galaktikës sonë përbën vetëm gjysmën për qind të masës së galaktikës. Zbulimi mund të ndihmojë astronomët të kuptojnë se si u formuan vrimat e zeza supermasive dhe rolin e tyre në formësimin e pjesës tjetër të universit.

Valët gravitacionale gjigante tronditin universin
Në pranverën e vitit 2023, shkencëtarët nga pesë pjesë të largëta të globit njoftuan zbulimin e dridhjeve masive në hapësirë ​​dhe kohë. Arritja përfshinte më shumë se 20 vjet vëzhgime të sakta të pulsarëve – yje të djegur që lëshojnë rreze valësh radio me një ritëm të saktë ndërsa rrotullohen qindra apo edhe mijëra herë në sekondë.

Devijimet e vogla në kohën e atyre pulseve zbuluan këtë sfond të valëve gravitacionale të kërkuar prej kohësh. Shkencëtarët thonë se valët po nxiten nga vrimat e zeza supermasive që rrotullohen drejt njëra-tjetrës ose ndoshta nga fenomene më ekzotike – defekte në strukturën e hapësirës të njohura si vargjet kozmike.

Ajnshtajni fillimisht parashikoi valët gravitacionale do të valëzonin hapësirën, por prova e ekzistencës së tyre nuk u njoftua deri në vitin 2016. zbulimi i vitit 2023 ishte i valëve shumë më të gjata që ngriheshin dhe binin gjatë periudhave të viteve. Gjetja e tyre mori një përpjekje të kombinuar nga shkencëtarët në SHBA, Evropë, Kinë dhe Australi. Një bashkëpunim i tillë po bëhet gjithnjë e më i zakonshëm ndërsa shkencëtarët marrin përsipër projekte gjithnjë e më ambicioze – ato që janë shumë të kushtueshme për vendet individuale për t’i arritur të vetme.

Një kurë për sëmundjen e qelizave drapër
Për dekada të tëra, kërkimet mjekësore neglizhuan sëmundjen drapërocitare, megjithëse shkaktoi dhimbje të forta dhe vdekje të hershme për mijëra njerëz, kryesisht me origjinë afrikane. Por viti 2023 solli dy trajtime të reja që mbështeten në ndryshime të gjeneve jashtëzakonisht të sofistikuara, duke përfshirë trajtimin e parë të miratuar nga FDA duke përdorur teknikën e modifikimit të gjeneve të njohur si . Crispr

Sëmundja e qelizave drapër shkaktohet nga një variant gjenetik që prodhon hemoglobinë anormale – një proteinë në qelizat e kuqe të gjakut. Qelizat bëhen të paformuara dhe mund të bllokojnë ose ndezin enët e gjakut. Pacientët mund të kurohen me një transplant të palcës kockore, por vetëm rreth 25% e njerëzve me qelizë drapër mund të gjejnë një donator të përshtatshëm. Të dyja terapitë e reja përdorin mënyra të ndryshme për të ndryshuar ADN-në në qelizat e palcës së eshtrave duke rivendosur aftësinë për të bërë hemoglobinë normale.

Këto nuk janë ende zgjidhje praktike për shumicën e botës, e lëre më për shumicën e 40,000 njerëzve në SHBA me simptoma të rënda – njëra terapi, e njohur si Casgevy, kushton më shumë se 2 milionë dollarë dhe tjetra, e njohur si Lyfgenia, 3.1 milionë dollarë. (Pavarësisht kostos, një sigurues i madh tashmë ka rënë dakord të mbulojë Lyfgenia.) Por është një hap në drejtimin e duhur për një sëmundje që ka marrë shumë pak vëmendje .

Leximi i mendjeve të të paralizuarve rëndë
Në maj, shkencëtarët njoftuan se kishin mësuar të deshifrojnë mendimet e njerëzve nga skanimet e trurit, me një sistem AI si përkthyes. Gjetjet, të cilat i përshkrova në këtë kolonë, mund të rivendosin aftësinë për të komunikuar te njerëzit që janë aq thellësisht të paralizuar sa nuk mund të flasin apo të shkruajnë.

Kjo e ashtuquajtur sindromë e mbyllur ndodh për arsye të ndryshme – veçanërisht goditjet në tru ose sëmundjet neurologjike. Kur gjendja është e përkohshme, njerëzit ndonjëherë përshkruajnë një sprovë torturuese – një burrë kujton se ishte ngrirë në vend ndërsa gruaja e tij dhe një doktor debatonin nëse duhet të hiqnin mbështetjen e jetës dhe le të vdesë.

Në sistemin e ri, të publikuar në Nature Neuroscience, kërkuesit i kërkuan vullnetarët të shtriheshin në një skaner truri ndërsa dëgjonin podkaste. Sistemi i AI analizoi lidhjet midis modeleve të skanimit të trurit dhe fjalëve. Përfundimisht, AI mund t’i kthejë modelet e trurit në fjalë. Kur subjekti dëgjoi, “Unë nuk e kam ende patentën time të shoferit”, sistemi lexoi trurin për të thënë: “Ajo as që ka filluar të mësojë si të ngasë”. Përkthimi ishte i papërsosur, por gjithsesi jashtëzakonisht i saktë. Për ata që e gjejnë veten të bllokuar në trupa të ngrirë, ky mund të jetë një mjet i fuqishëm që rikthen aftësinë për të komunikuar.

ChatGPT mëson të luajë si “doktor”
Në vitet e raportimit, kam biseduar me mjekë në mbarë botën për përparimet teknologjike befasuese, por rrallë kam dëgjuar kaq shumë habi dhe habi në zërat e tyre sa hirra që folën këtë vit për . Megjithëse një version i mëparshëm i ChatGPT debutoi në fund të vitit 2022, në të vërtetë në vitin 2023 filluam të kuptonim se çfarë mund të bënin modelet e mëdha gjuhësore.bërjet e ChatGPT-4

ChatGPT mund të diagnostikojë çështje komplekse mjekësore, të kërkojë teste dhe punë dhe madje të marrë një rezultat të përsosur në shumicën e provimeve të licencimit mjekësor. Por ka diçka të huaj në arsyetimin e tij. Nuk do të jetë domosdoshmërisht një test nëse nuk i është thënë në mënyrë specifike për ta bërë këtë, tha Andrew Beam, një asistent profesor i informatikës biomjekësore në Harvard. Ajo funksionon më mirë nëse i thoni të imitojë personin më të zgjuar në botë.

Ka rreziqe për t’i besuar shumë AI në diagnostikimin ose rekomandimin e trajtimeve, por ka gjithashtu një potencial të madh për të ndihmuar mjekët të bëhen më të zgjuar, më të shpejtë dhe më të mirë në atë që bëjnë.

Jeta inteligjente gjendet në Tokë
Një studim i ri i publikuar në nëntor rrëzoi mitin se vetëm njerëzit mund të imagjinojnë të kaluarën dhe të ardhmen, ndërsa kafshët jetojnë në këtë moment. Minjtë, rezulton se mund të imagjinojnë dhe të planifikojnë përpara. Siç shkrova në këtë kolonë, gjetjet më të reja mund të shpjegojnë vëzhgimet e minjve të qytetit që sjellin feta pica në makinat e metrosë, ku mund të hanë larg minjve të tjerë të uritur .

10 vitet e fundit kanë sjellë një ndryshim paradigme në mënyrën se si njerëzimi i sheh kafshët e tjera, me një mori gjetjesh që tregojnë se shumë lloje krijesash mund të mendojnë, arsyetojnë dhe zgjidhin problemet në një mënyrë që dikur besohej se ishte unike për njerëzit. Kjo tani përfshin kafshët e fermës. Një studim tregoi se derrat janë mjaft empatikë për të çliruar shokët e bllokuar. Lopët ishin të stërvitura në tenxhere — një zbulim që tregoi se ato kanë një ndërgjegjësim për trupin që mendohet se është përtej tyre. Dhitë kuptojnë se çfarë do të thotë kur njerëzit tregojnë drejt gjërave.

Njerëzit ëndërrojnë të gjejnë jetë inteligjente në kozmos, por përvojat tona këtu në Tokë tregojnë se nuk jemi aq të mirë për ta njohur atë kur është pikërisht përballë nesh.

Le të shpresojmë që viti 2024 të sjellë një vit tjetër përparimesh – duke përfshirë zbulimin e disa të vërtetave që janë fshehur nën hundët tona./Bloomberg

Artikujt më të kërkuar

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x